Жените, които спят по-малко от 7 часа през нощта, рискуват да получат диабет тип 2, твърди ново проучване. Американски учени установиха, че загубата на само 90 минути сън всяка нощ увеличава инсулиновата резистентност, съобщава „The Sun“. Ефектите са дори по-силни при жени в менопауза.
„През живота си жените се сблъскват с много промени в навиците си на сън поради раждането, отглеждането на дете и менопаузата. В продължение на дълъг период от време постоянният стрес върху клетките, произвеждащи инсулин, може да причини проблем, който в крайна сметка да доведе до диабет тип 2“, казва водещият автор на изследването, професор Мари-Пиер Сен-Онж от Колумбийския университет.
Констатациите, публикувани в списание Diabetes Care, показват, че дори лекото лишаване от сън, продължаващо само шест седмици, причинява промени в тялото, които увеличават риска от развитие на диабет.
В изследването са участвали 38 здрави жени, 11 от които са били в менопауза. Те обикновено спят най-малко седем часа и половина, но за целите на проучването намаляват това до около шест часа за шест седмици. Жените са били наблюдавани с носими устройства и изследователите са измервали техния инсулин, глюкоза и телесни мазнини.
Проучването е установило, че лишаването от сън повишава нивата на инсулин на гладно с повече от 12 процента като цяло и с повече от 15 процента при жени в пременопауза. Инсулиновата резистентност се е увеличила с почти 15 процента като цяло и с повече от 20 процента при жени след менопауза.
„Необходими са повече изследвания, за да се определи дали повече сън може да подобри нивата на кръвната захар и да намали риска от диабет тип 2“, заключава професор Сен-Онж.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.