Чуем ли думата „коктейл“ в повечето случаи я асоциираме с лято, плаж, разхладителна напитка. Сега обаче ще напълним чашите с нещо значително по-топло и ще ти покажем, че и зимните коктейли са не по-малко приятни за небцето. Ще смесваме вкусове, ще добавяме аромати, ще има и мед за разкош. В промеждутъка между Коледа и Нова година сервираме няколко наистина страхотни класически зимни коктейла.
Ирландско кафе
Това на първо вкусване кафе, криещо в себе си една малка тайна – няколко (да сме точни – 40) мл чисто оригинално ирландско уиски, е може би най-разпространеният зимен коктейл. Едновременно ободрява и бързо сгрява сетивата. Неговото първо сътворение било измислено от готвача Джоузеф Шеридан. Когато по време на Втората световна война му се наложило да стопли измръзналите пътници на един неосъществил се полет на самолет, Джоузеф просто добавил малко ирландско уиски към кафетата на всички чакащи самолета да излети. Идеята да добавят и бита сметана, която да успее да се задържи на повърхността на кафето, дошла на Джак Кьоплер и Щантон Делаплейн. Няколко години по-късно.
Грог
За миксирането на чай с ром трябва да благодарим на адмирал Едуард Върнън, наричан „Старият Грог“. Той бил част от английските военноморски сили. До идеята ром да се разрежда с гореща вода се стигнало по повод дневната дажба алкохол на моряците по това време. Полагаемите 285 мл на ден често водели до сериозни свади и боеве. Затова адмиралът решил алкохолът да се разрежда с вряла вода. Естествено, всички са недоволни от това и започват с насмешка да наричат този зимен коктейл „Грог“. В днешно време той е един от най-предпочитаните зимни напитки, особено от скиори и сноубордисти – снежна писта, чайна и Грог – класика! Е, рецептата е и доста подобрена – използва се силен черен или билков чай, като може да се добави лимон.
Глювайн
Още от древните философи знаем, че „във виното е истината“ и това твърдение не е случайно. Греяното вино се е ползвало дълго време като лек – против главоболие, настинка. Рецепти още от Средновековието подсказват, че е било ползвано по този начин, като са му били добавяни различни подправки – мед + канела + кардамон (Франция), канела + джинджифил + карамфил + индийско орехче + черен пипер (Англия), стафиди + белени бадеми (Швеция), а в Чехия дори го подсилвали с ром и ликьор. Най-важното правило при приготвянето на греяното вино с подправки е да не му позволявате да заври! А сортовете грозде, от които става най-подходящото за този коктейл вино, са мерло, гъмза или плодово каберне.
Яйчен пунш
Яйченият пунш е типична американска коледна напитка. Първата му поява на коледно-новогодишната трапеза е свързана с американската Военна академия. Там, благодарение на тази сладка напитка, повече от 70 кадети превръщат коледния бал в масов бой, понеже алкохолът бързо ги хваща. Затова нека консумацията е умерена, но пък е наистина приятна. Смес от уиски, яйца, мляко и подправки на първо слушане звучи сякаш някой си е изтървал питието в сместа за палачинки. Но опиташ ли я без предразсъдъци, оставаш запленен.
Виж списък с идеи за 10 класически зимни коктейла
в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.