Преместихме стрелките с час напред и вече няколко дни живеем в лятното часово време. Целта зад това e да се осигури един допълнителен час дневна светлина вечер през летните месеци и така да се пести енергия. Коригирането на времето може да не изглежда драстична промяна, но експертите отбелязват тревожни тенденции, които се появяват по време на този преход. Те включват повишаване на сърдечните проблеми, нарушения на съня, разстройства на настроението и множество пътни произшествия.
Едно от най-големите въздействия на лятното часово време е липсата на сън. Когато тялото не получава достатъчно сън, това се отразява на предния дял на мозъка и на способността за вземане на разумни решения. Смяната на времето оказва влияние върху способността на тялото да произвежда ритмично мелатонин. Причината за това е, че този процес се случва, когато навън стане тъмно.
Липсата на мелатонин води до нарушения на съня, промени в настроението, повишена тревожност и повишени съотношения на естроген и прогестерон. Коригирането на часовниците може да измести вътрешния часовник на тялото, заради лягането по-късно и събуждането по-рано. И това не изчезва от само себе си, а може да продължи колкото и самото лятно часово време. Оказва влияние и върху физическите дейности. Липсата на сън ни кара да предприемаме по-малко натоварващи физически упражнения.
Недоспиването може да повлияе негативно и на взаимоотношенията. Ако не си доспим ставаме по-раздразнителни, агресивни и склонни към конфликти. Според проучванията има увеличение на инфарктите и инсултите през първите две седмици след смяната на часа. Тъй като тялото не получава нужната доза сън, то произвежда повече стрес. Нарушението на циркадните ритми увеличава сърдечната честота, кръвното налягане и производството на кортизол. Наблюдава се и повишено производството на хормони на глада, което се отразява не само на теглото, но и на заплатата.
Можете да се справите, ако си лягате 15 до 20 минути по-рано всяка вечер, няколко седмици преди смяната на времето. Ако сте свикнали да вечеряте в определен час, коригирайте и времето за хранене на интервали от 15 до 20 минути, отново няколко седмици преди местенето на стрелките. Това обаче – догодина. Сега не яжте пикантна храна, не пийте кафе и не играйте на телефона си точно преди да заспите.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.