Намирането на любим аромат може да отнеме месеци, ако не и години. Но удовлетворението, след като откриете вашия характерен мирис, който ви допълва и ви кара да се чувствате добре в кожата си, си заслужава. Той се превръща във ваша запазена марка, непознати не спират да ви питат за него, а вие сте спокойни, знаейки, че винаги миришете превъзходно.
Но идва момент, в който се събуждате, пръскате се и не усещате нищо. Развалил ли се е? Носът ли е проблема? Променили са ключова съставка? Не, по-скоро това се дължи на деликатен процес, известен като “обонятелна адаптация”.
Носът и мозъкът са свързани чрез сложна система от обонятелни рецептори и химични реакции. Все още се провеждат проучвания, за да се разбере напълно тази връзка. Това, което се знае със сигурност е, че тя е много по-силна от тази между мозъка и другите сетива. И когато носът често е изложен на определен аромат, се нуждае от дълъг период на премахване, за да стане отново чувствителен към него. Това е обонятелната адаптация.
Молекулите на аромата навлизат през носа, но начинът, по който ги възприемате, е много по-сложен процес. Когато единични органични молекули се изолират в носа и се приемат от обонятелните рецептори, се предизвиква химичен отговор. Той предизвиква електрически отговор към нашия мозък, който отива в префронталния кортекс. Тази зона е свързана и със спомените и емоциите, поради което определени аромати могат да предизвикат толкова силен отговор.
Обонятелната система е предназначена да открива промени. И ако използвате един аромат дълго време, не само вашите рецептори ще бъдат по-малко чувствителни, но и мозъкът ви ще си каже “Няма нужда да обръщам повече внимание на това”.
Знаем, че зрението и слухът се влошават с напредване на възрастта, но и обонянието ни е податливо на такива промени. Освен това тютюнопушенето може да намали чувствителността ви към миризми, а продължителните заболявания, като хроничен синузит, могат да повлияят на обонянието ви. Имайки предвид това, хубаво е редовно да “тренирате” обонянието си, за да се борите както с неизбежния му спад, така и с адаптирането му към определени аромати.
Тъй като ароматът включва действителни физически молекули, е важно да ги премахнете от вашите рецептори, за да станете отново чувствителни към тях. Това става, като накарате кръвта ви да тече или по-просто – да се движите. Някои от молекулите ще се влеят в кръвта чрез малки капиляри в носа, така че увеличаването на притока на кръв може да ги отмие. Учестеният пулс и тежкото дишане, които идват с отделяне на пот, ще изчистят обонятелните ви рецептори. И запомнете, че може да не усещате толкова интензивно любимия си парфюм, но това не важи за хората около вас.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.