Споделянето на едно легло е колкото проста, толкова и сложна тема. Въпреки че е нещо нормално, то почти никога не върви според очакванията. Спането с партньор може да бъде предизвикателство и да ви остави неотпочинали, засягайки нивото на производителност през деня. Всичко започва с “лека нощ”, но може да завърши с много разочароващи сценарии.
Не забравяйте, че споделянето на леглото включва компромиси, комуникация и съображения относно индивидуалното здраве и здравето на връзката. Съвсем нормално е да изпитвате затруднения, когато споделяте легло. Това е доста интимна крачка, която може да изисква известен период на привикване.
Има значителна вероятност проблемите със съня и проблемите във връзката да се появят едновременно. А нарушенията на съня могат да повлияят много на отношенията. Подготвили сме няколко съвета, които ще ви помогнат да се наспивате добре през нощта, дори с друг човек в леглото.
Вземете по-голямо легло
Ако парите не са проблем, тогава по-голямото легло може да разреши проблемите на двойката, която се състезава всяка вечер за място. Големите легла и матраци дават достатъчно пространство и за двамата.
Решете проблемите с хъркането
Хъркащият партньор може да съсипе всичко. Ако не става въпрос за проблеми със здравето, има лесни начини, да се справите с хъркането, като тапи за уши или машина за бял шум. Ако пък вие сте хъркащият, старайте се да спите на една страна, което помага за отваряне на дихателните пътища и предотвратява хъркането. Лентите за нос също помагат.
Спете според собствения си график
Не всеки има еднакъв график за сън, особено ако единият работи с нормално работно време, а другият с не толкова нормално. Ако единият заспива преди 22 часа, а другият не, пренебрегването на личния график за сън може да направи и двама ви уморени, отпаднали и раздразнени. Ето защо е добре да следвате своя график и да оставите партньора си да има своя.
Опитайте различни позиции за сън
Когато споделяте легло, правилната позиция за сън има голямо значение за една добра нощ. Освен това е важно да запомните, че позициите ви, докато спите, не свидетелстват за състоянието на връзката. Освен това осигуряването на комфорт, за да се чувствате по-добре отпочинали, трябва да бъде основен приоритет и за двамата партньори.
Общувайте с вашия партньор
Чували ли сте някога, че комуникацията е ключът за една добра връзка? Същото е и при спането. Изразяването на всяко харесване и нехаресване е от съществено значение. Както винаги, компромисите са необходими. Единият трябва да внимава да не събуди другия, ако става често или ляга по-късно. Ако единият спи на студено, а другият обича топлината, може да помислите за различни завивки, които да контролират индивидуално топлината. Маските за очи са решение, когато единият от партньорите предпочита светлина, а другият – тъмнината.
Дръжте децата далеч от спалнята
Важно е децата да знаят, че леглото на родителите е за родители. Насърчаването им да спят в отделни легла е подходящо както за тях, така и за вас. Децата, които се учат да спят сами, развиват и много други здравословни навици. А родителите могат да се насладят на своя сън. Някои родители обичат да спят с бебетата си, защото това им помага да се чувстват по-свързани, но може да бъде опасно и неудобно.
Преди да се откажете и да решите да спите в различни стаи, важно е да знаете, че спането в едно легло има много ползи. Човешкото докосване наистина въздейства на човека, а гушкането е най-мощното от всички докосвания. То намалява стреса и безпокойството, подобрява настроението, освобождава хормона окситоцин, улеснява свързването и заздравява връзката.
Едно от значителните предимства на споделянето на легло с любимия е, че намалява и шансовете от животозастрашаващи сърдечносъдови заболявания. И не забравяйте, че спането отделно никога не може да бъде решение в дългосрочен план, независимо от причините.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.