Детството е период, изпълнен с безгрижие и радост, а анимациите от 90-те години, с които ние децата от онова време сме израснали, определено са се запечатали в съзнанието на всеки един от нас, създавайки ни незабравими спомени. Някои от известните тогава анимационни филми и сериали не само ни привличаха като магнит към екрана и забавляваха, но и формираха нашата култура, личностни и вкусови предпочитания.
Независимо дали става въпрос за смеха, който провокират, или за ценните уроци, които предават, любимите анимации от 90-те години остават в сърцата на много поколения. Те са се превърнали в символ на безгрижно детство, провокирайки емоции на носталгия за времето, когато всичко изглеждаше по-живо и истинско. Нека разгледаме някои от най-любимите деветдесеттарски анимации, които ще ни върнат обратно в детството, провокирайки отново усмивки на лицата ни – не само на нашите, а и на по-малките ни наследници.
Плодчетата (The Fruittis)
Едина от любимите на малки и големи анимации от 90-те, чиято запомняща се песничка от интрото всеки един от нас си е тананикал, дебютира с излъчване по Канал 1 в периода от 1992 г. до 1999 г. с български дублаж. В него се разказва за миролюбива общност от плодове, които щастливо живеят в предполагаемо изчезнал вулкан. Един ден уж спящият вулкан, около който живеят Плодчетата, показва признаци на изригване, принуждавайки обитателите си да напуснат мястото и да потърсят нов безопасен дом за всички в близката мистериозна гора.
По този начин Плодчетата изпращат трима изследователи – главните герои на шоуто Роли, Пак и Трънчо, да им намерят нов дом. Главните герои на анимацията са ананасът Роли, бананът Пак, както и бодилът Трънчо. Смелите изследователи трябва да прекосят гъстата гора, където дебнат много опасни тревопасни животни… Към тях се присъединява човешкото момиче Кумба, което се сприятелява с тях, а те ѝ помагат да намери изчезналите си родители. Един ден тя намира бутилка, плуваща в езерото, в която има писмо за нея от майка ѝ и баща ѝ. Плодчетата веднага организират експедиция, за да помогнат на Кумба да ги намери отново. В сериала можете да проследите безбройните пътешествия, изпълнени с много приключения!
Банани с пижами (Bananas in Pyjamas)
„Банани с пижами“ е австралийско детско телевизионно шоу, което се излъчва от 1992 до 2001 година. Концепцията на предаването е вдъхновена от детската песничка „Bananas in Pyjamas“, написана от Кери Блайтън през 1967 година. Главните персонажи в шоуто са двата банана – Б1 и Б2, трите плюшени мечета Ейми, Лулу и Морган, както и плъх с шапка. Бананите са весели близнаци, които постоянно се стремят да открият най-доброто в хората и обожават да предизвикват смях у приятелите си. Всеки от двамата обикновено успява да усети какво мисли неговият близнак, като най-често използваната им реплика е: „Мислиш ли същото, което и аз?“.
Сериалът е заснет с истински актьори, облечени в специално проектирани костюми, подобно на британското детско предаване „Телетъбис“. В България шоуто е излъчвано в края на 90-те години по Канал 1, като част от рубриката „Лека нощ, деца“. Като цяло в сериала се разказва за различните ежедневни приключения на героите, в съчетание с много хумор и смях.
Том и Джери (Tom & Jerry)
На тази луда надпревара между котка и мишка са се смели и забавлявали много поколения. Том е бяло-сив домашен котарак, който обикновено води разглезен начин на живот. Хитрото кафяво мишле на име Джери, живее в малка миша дупчица в дома на стопанката на котарака. Самата стопанка е позакръглена дама, която често се кара на Том и Джери заради бъркотиите и белите, които са направили. В самия сериал от 90-те, лицето ѝ никога не е било показвано. Джери притежава неприсъща за размерите си сила да повдига относително лесно тежки предмети. В контраст с типичния сценарий, в който котката изяжда мишката, Том трудно успява да хване и изяде Джери, който е много ловък и пъргав мишок. Котаракът често му поставя различни капани, които по-често нараняват самия него, отколкото Джери, а повечето от опитите му да го хване се състоят в тормоз над малкия мишок.
Обикновено на края на анимационните филмчета Джери триумфира с номерата си да надхитри котарака, докато Том често е загубилият. В опитите си да хване Джери, Том често трябва да се справи с булдога Спайк, който е гневно, зло, наивно куче пазач, което напада котарака, в случай, че синът му (малкото куче Тайк) или Джери пострадат. Бъч пък е черно-бял котарак, който също се появява в сериала и е водач на банда улични котараци. Обикновено помага на Том да хване Джери, но често води битки срещу Том за сърцето на красива бяла женска котка, която е любимка и на двамата. В България през периода от 1995 г. до 2005 г. филмчетата се излъчват по локалната версия на Cartoon Network без дублаж. Boomerang също ги излъчва в периода 2005 – 2018 г. Днес все още се излъчва сериалът в нови по-модерни версии и серии.
Лабораторията на Декстър (Dexter’s Laboratory)
Известният анимационен сериал на режисьора Генди Тартаковски (създател и на успешния анимационен филм “Хотел Трансилвания”) се излъчва в България по телевизионния канал Cartoon Network без дублаж, в началото на 1996 година. В него се разказва за историята на младия Декстър, който тайно от родителите и приятелите си е изградил огромна лаборатория, скрита зад книжния шкаф в детската си стая. Това място е изпълнено с разнообразни изобретения и устройства, а единственият, който управлява всичко, е самият Декстър. Съществува обаче един проблем на име Ди Ди – непредсказуемата му и хиперактивна по-голяма сестра, любителка на балета, розовия цвят и плюшените еднорози. Тя е наясно с лабораторията и често унищожава изобретенията, по които малкият изобретател работи, а Декстър често се кара и ядосва на Диди.
Сестра му винаги успява да преодолее охранителните системи на лабораторията, а в повечето случаи Декстър е принуден да я прогонва сам. Въпреки това, когато се появят външни заплахи и конкурентни изобретатели, Ди Ди става единствен съюзник на Декстър и заедно те успяват да се справят с множество предизвикателства. Тя понякога попада в затруднителни ситуации, от които Декстър я спасява с помощта на своите изобретения. С напредването на епизодите става очевидно, че Ди Ди притежава известна интелигентност и в някои случаи успява да се справи по-добре от по-малкия си гениален брат Декстър.
Ед, Едд и Едди (Ed, Edd and Eddy)
Канадско-американския анимационен сериал е създаден от Дани Антонучи и продуциран от студиото „a.k.a. Cartoon“ за Cartoon Network, по който се излъчва през 1999 година. В него се разказва историята на трима най-добри приятели, които се обединяват, за да се справят с най-обезсърчителното предизвикателство в живота, а именно – пубертета. Въпреки че имат едно и също име и живеят в една и съща задънена улица в предградията, тримата младежи имат много различни характери, което допринася за объркването, противоречието и неудобството, които определя порастването.
Ед е по-глупав от останалите и често говори граматически неправилно, Едд – често наричан Double D, е едно от най-умните момчета в квартала, а Еди – най-дивият член на триото. Те живеят в краен квартал на Пийч Крийк Истейтс. Другите герои са Ролф, Кевин, Наз, сестра на на Ед – Сара, Джими, Джони, Пленк, Мей, Лий, Мери. Водени от Еди, те се опитват да изкарат пари от връстниците си и с тях да си купуват сладкиши. Обикновено плановете им се провалят и те изпадат в затруднена или неловка ситуация. Много шантав и забавен анимационен сериал от детството ни, на който всеки един от нас се е смял с глас, докато го е гледал.
Джони Браво (Johnny Bravo)
Няма как и „Джо͏ни Браво“ да не попадне в списъка на любимите анимации от 90-те. Това е американски анимационен сериал, в който главни͏ят герой вечно си търси приятелка͏, но когато срещне момиче, което да си хареса, нещо все се обърква и Джо͏ни не намира правилния подход за общуване с жените. Мускулестият сваляч при͏лича много на Джеймс Дийн ͏и͏ звучи точно като Елви͏с Пресли, с изключение н͏а русата си коса и това, че т͏ой е много влюбен във външния ͏си вид. Браво живее ͏в град, който не същуствува, наречен Аарон Сити, асоциация с второто име н͏а Елвис Пресли. Името на Джони Браво е заимствано от пълното име на създателя на анимацията – Ван Партибъл (Ефрам Джовани Браво Партибъл).
Останалите герои в сериала са Бъни Браво – майката на Джони, малката Сузи, 8-годишно момиченце от квартала на Джони, Карл Шринисуикс, местният гений задръстеняк, който изглежда, че е най-добрият приятел на Джони. Преди години в гимназията той е тормозил Джони, понеже е бил много по-висок от него. Татенцето е алчният собственик на местния чили ресторант, при който Джони често се отбива. Можете да се насладите на страхотните комични ситуации, в които героят непрекъснато попада. Сериалът се излъчва в България за пръв път по детския телевизионен канал – C͏artoon Network, в началото на 1997 година.
Реактивните момичета (The Powerpuff Girls)
Сестринското три от малките сладки супергероини с имената Белушка, Бълбук и Бръшлян е известно на своите съграждани от Таунсвил като „Реактивните момичета”. Влагайки общи сили, те се стремят да защитават своя многолюден и красив голям град не само от зли посегателства, но и от потенциалните кроежи за такива. Никак не им е лесно едновременно да се справят с училищните домашни и множеството злодеи, но момичетата с радост приемат това предизвикателство. Те демонстрират на всички в града, че е възможно да спасят света, преди да е станало време за лягане благодарение на своите суперсили, силна екипна работа и помощта на техния създател – професор Утоний, както и кмета на Таунсвил.
Професорът създава момичетата в лаборатория, използвайки захар и всякакви подправки, но неговият помощник – шимпанзе на име Джоджо, го блъска и без да иска професорът разлива върху сместа мистериозния Химикал Х. Това предизвиква експлозия и така реално момичетата се появяват. Джоджо обаче също е засегнат от химикала и получава своя огромен мозък, преименувайки се на Моджо Джоджо. Така маймуната се превръща в главния гений суперзлодей на Таунсвил, изграждайки си обсерватория на върха на действащия вулкан в центъра на града, като целта му е да унищожи „Реактивните момичета”. Това е една от най-излъчваните поредици на Cartoon Network в началото на 90-те. Първите серии на „Реактивните момичета” са създадени от Крейг Макракън, а премиерата им се състои през 1996 г. Сериалът е носител на две награди Emmy, както и безброй отличия в областта на анимацията.
Семейство Флинтстоун (The Flintstones)
„Семейство Флинтстоун“ е американски анимационен сериал на компанията Хана-Барбера, в който се описва забавния живот на пещерняк от работническата класа на име Фред Флинтстоун, неговото семейство – жена му Уилма и малката им дъщеря Пебълс. Сред главните герои са още най-добрият приятел на Фред и негов съсед – Барни Ръбъл, жена му Бети и синът им Бам-Бам. Да не забравяме и веселият и закачлив Дино – домашният любимец на Флинтстоун, който вкарва семейството в поредица от премеждия и забавни случки. Фред постоянно търси възможности за бързо забогатяване, докато Барни намира живота си за задоволителен, но участва в плановете на Фред, защото му е приятел. Интересите на Барни са боулинг, билярд, покер и голф, като освен това е талантлив пианист и барабанист.
Една от любимите анимации от 90-те бързо набира популярност и става популярна е целия свят, точно заради съпоставката между праисторията и настоящето. Забавното е, че ползват всички съвременни уреди, но те или са изработени от предмети от камък, или работят с помощта на животни. Защото все пак сме в Каменната ера. В България сериалът почна да се излъчва в началото на 90-те по Канал 1, а след това и с оригинално аудио без български дублаж, отново по Cartoon Network.
Скуби Ду (Scooby-Doo)
В допълнение към 16 телевизионни сериала, два игрални филма, 35 DVD филма, 20 видеоигри, 13 поредици от комикси и 5 сценични продукции, детският анимационен сериал „Скуби-Ду“ има богата история. Hanna-Barbera Productions продуцира първия телевизионен сериал „Скуби-Ду, къде си!“ за CBS, който дебютира на 13 септември 1969 г. Тъй като групата става емблематична в поп културата, формулата на четирима тийнейджъри, които разгадават мистерии – Фред, Дафни, Велма и Шаги – заедно с говорещия немски дог, който служи като говорител на групата – остава до голяма степен непроменена. Посещавайки обитавани от духове къщи, призрачни градове и изоставени увеселителни паркове, тийнейджърите се впускат в търсене на вещици, призраци и дори чудовища, в зашеметяваща поредица от приключения и опасни ситуации.
Кучето Скубърт „Скуби“ Ду, говори развален английски, като поставя пред повечето думи буквата „Р“. Той обича да яде и е най-добър приятел на Шаги. Шаги от своя страна е кльощав тийнейджър, като двамата със Скуби са доста страхливи. Обикновено играят ролята на примамка при залавяне на злодеи. Блондинът Фред е лидерът на групата. Известен е с това, че изобретява капани за злодеите, но в крайна сметка често се оказва хванат в тях. Красивата червенокоса Дафни и Велма пък са момичетата в групата. Велма е мозъкът на групата и знае как да реши всяка поставена загадка. В България отново телевизионният сериал се излъчва по телевизионния канал Cartoon Network през 1996 г.
Шантави рисунки (Looney Tunes)
Всеки е гледал поне по един епизод от този сериал на Warner Bros. Animation, базиран на поредицата „Шантави рисунки“ („Looney Tunes“) с известните герои Бъгс Бъни, Дафи Дък, Порки Пиг, Елмър Фъд, Силвестър и Туити, Марвин марсианеца, Таз, Бързоходеца и Уили Койота, Фогхорн Легхорн, Йосемити Сам, Пепе Льо Пю, Спийди Гонзалес и други.
Бъгс Бъни винаги успява да надхитри ловеца Елмър, а Дафи Дък безразсъдно се хвърля в луди приключения, насърчавайки страхливия Порки да бъде малко по-смел. В България първоначално поредицата е излъчвана по Ефир 2 през 1992 – 1993 г., а различните епизоди са излъчвани многократно по кабелните телевизии в средата на 90-те години на XX век, както и в началото на XXI век с българско озвучаване.
Сейлър Муун (Sailor Moon)
Всички, които се причисляваме към децата, родени и израснали през 90-те, няма как да не си спомняме и да не е останало в сърцата ни това наше любимо аниме. Това е японски анимационен сериал, като към него са създадени общо 200 епизода, 5 специални епизода и 3 пълнометражни филма, които са излъчвани по японската телевизия Асахи от 7 март 1992 г. до 8 февруари 1997 г. Добива огромна популярност както в Япония, така и в САЩ, Европа и България. В на пръв поглед обикновения град Токио, едно момиче в прогимназията на име Усаги Тсукино се сприятелява с Луна – говореща черна котка, която ѝ дава магическа брошка, превръщайки я в Сейлър Муун – Войнът на Любовта и Справедливостта, предназначен да спаси Земята от силите на злото.
Луна и Усаги събират екип от други войни, с които влизат в невероятни приключения, за да намерят своята принцеса Серенити и сребърният кристал. Те се срещат с милата и ученолюбива – Ами Мицуно, което се превръща в Сейлър Меркурий; Ексцентричната Рей Хино, известна още като Сайръс Марс; Силната и независима – Макото Кино, която е Сейлър Юпитер; и Минако Ано, която тайно се явява като любим на децата ѝ комикс герой – Сейлър Ви, в последствие Сейлър Венера, придружена от разговарящия си котешки спътник – Артемис.
Освен това срещат и Мамору Чиба – ученик от гимназията, който помага на воините в напечени моменти, превръщайки се в Токсидо Маск. В началото на това приключение, групата тепърва развива своите сили и се бори с Тъмното кралство, ръководено от злата кралица Берил, екип от генерали – Четиримата царе на небето – опитващи се да намерят Сребърния кристал, за да освободят затворническо зло, наричано кралица Метария. Те използват своят Черен Кристал, за да създават демони, с които да черпят сили и енергия от хората.
Усаги и останалите воини откриват, че в предишния си живот са били членове на Древното царство на Луната в период от време, наречен „Сребърното кралство“. Тъмното кралство води война срещу тях, което води до унищожаване на Царството на Луната. Нейният владетел – Кралица Серенити, по-късно изпраща дъщеря си – принцеса Серенити (Сейлър Муун), своите помощник-воини, техните котешки съветници Луна и Артемида и истинската любов на принцесата – принц Ендимион (Мамору Чиба), в бъдещето, за да се преродят отново на Земята, чрез силата на Сребърния кристал.
Покемон (Pokémon)
„Покемон“ е японски аниме телевизионен сериал, част от медийния франчайз Pokémon на The Pokémon Company, чиято премиера е по телевизия Токио през април 1997 г. Сериалът е един от най-известните франчайзи на съвременната японска поп култура, създаден от медийния гигант Nintendo през 1996 г. Телевизионният сериал за приключенията на Аш и Пикачу е излъчван в 192 държави по света. Главния герой на сериала е малкият амбициозен 10-годишен Аш Кечъм, който иска да стане треньор на покемони, но се успива и единственият покемон, който момчето успява да избере е Пикачу (Pikachu) и така това сладко малко създание става негов спътник в безбройните му пътешествия за хващане на покемони.
В своите приключения Аш намира двама приятели по пътя си – Брок, от когото печели първата си значка, и Мисти, която тръгва с него, защото ѝ чупи колелото. В първия сезон Аш се сблъсква за първи път с престъпната организация Team Rocket. Мисията на Team Rocket е да откраднат Пикачу и всички редки покемони, до които могат да се докопат.
Изкуството винаги е било част от живота на Вероника. Пише от дете, а поезията е голямата ѝ любов. Обича да рисува, да прави оригами и ръчно изработени подаръци. Другата ѝ страст е фотографията, която успешно съчетава с разходки сред природата. Родена е на брега на Дунав и носи Северозапада в сърцето си, но днес живее до морето.