Някои смятат, че целулитът е чумата на XXI век, а други го определят като една от най- големите измами на фармацевтичната и козметична мафия. Може ли човек без висше образование в областта на медицината да разбере истина?
Милиони жени по света харчат огромни суми за специални кремове и високотехнологични процедури със заветната цел да преборят онова, което се нарича целулит. Оправданието пред мъжката половина е лаконично и не търпи възражение: вие сте мъже и не можете да ни разберете, а и в крайна сметка го правим заради вас.
Откривайки целулита, жената изпада в паника, а след това в депресия… После пак в паника и… започва борбата… с огромен арсенал от средства и манипулации. Но нека да направим няколко уточнения…
Първо
Козметичната мафия предвидливо подменя понятието целулит. В медицината наистина то съществува, но с него се означава възпалението на мастната тъкан. Всеки доктор, съобразявайки се с Международния класификатор на болестите МКБ-10, ще ви каже, че има 5 заболявания в названието, на които има думата целулит и те са:
- H60.1 Целулит на външното ухо;
- L98.3 Еозинофилен целулит;
- N73.0 Остър параметрит и тазов целулит;
- N73.1 Хроничен параметрит и тазов целулит;
- N73.2 Параметрит и тазов целулит неуточнен.
Но тези официално признати от медицинската общност заболявания имат толкова общо с онзи целулит, колкото хотдога с истинското куче. В медицината е прието правилото окончание „ит“, добавено към името на органа да определя възпалителния процес, следователно с целулит се именува възпалителния процес на мастната тъкан. А какъв е той? Остър или хроничен, инфекциозен или с някакъв друг произход?
Според едно от най-често срещаните определения в нета, целулитът е структурно изменена подкожно-мастна тъкан, която се оформя като следствие на нарушаване на микроциркулацията или отток на лимфните възли. Може да се появи и след застоял начин на живот. Като всичко това водело до дистрофия. Но в крайна сметка дистрофията и възпалителните процеси са различни неща.
Второ
По принцип женската кожа е предразположена към образуване на целулит и това е така поради специфичната структура, която има. А тя е такава, тъй като основната функция на нежния пол все още е продължаването на рода. Ето защо кожата на жената е с по-голям брой мастни клетки, необходими заради периодите на бременност и кърмене. Освен това, за разлика от мъжете, съединителнотъканните влакна при нея са разположени перпендикулярно спрямо повърхността на кожата. С времето колагеновите влакна между мастните депа в дълбоките слоеве на кожата губят своята здравина и еластичност и се скъсяват. Това, заедно с повишеното натрупване на мазнини в съответните области на тялото, води до изпъкване на мастните лобчета, което наричаме и „портокалова кожа”.
Тези лобчета притискат малките съдове, което влошава микроциркулацията, т.е. намалява се доставката на кислород и хранителни вещества към тъканите, като съответно се забавя елиминирането на отпадни продукти. Именно за тези мастни тъкани, докторите казват, че са целулит. Оттук следва, че целулитът изобщо не е болест, а присъща на женския организъм анатомична особеност. Под тънката нежна кожа, винаги ще изпъкват неравните повърхности. Идеално гладката кожа е мит. Дори знаменитостите прибягват до фотокорекции с професионални програми, да не говорим за моделите при снимането на реклами за разни продукти и процедури. Това е особено видно при папарашките снимки.
Трето
© Хулиганката не може и няма да ви даде рецептата чудо, която да ви избави от чумата на XXI век, наречена целулит. Но може да ви посъветва да подходите философски към този проблем. Нашите майки и баби не са му обръщали никакво внимание, тъй като не са подозирали за съществуването му. Все пак се оказва, че генетиката и здравословният начин на живот оказват най-голямо влияние не само на кожата, но и за цялостната визия на жената, както, разбира се, и за духовната ѝ красота.
Като заключение: от целулит, все още няма регистриран смъртен случай, но от затлъстяване умират хиляди. Така че живейте здравословно, хранете се правилно и се заобикаляйте с позитивни и слънчеви хора.