Живеем във времена, в които всичко е толкова динамично. Ежедневието ни често е разграфено и забързано, 24-часовото денонощие ни е крайно недостатъчно, за да изпълним всичките си планирани задачи, а стресът се е превърнал в наша постоянна сянка. Фокусирани върху това да се справим с всичко, имаме навика да пренебрегваме здравето си и да му обръщаме внимание само ако физически не се чувстваме добре. И то, разбира се, трябва да е нещо много сериозно, защото в противен случай не го приемаме за важно.
А какво остава за психичното ни здраве? Всъщност колко от нас изобщо са се замисляли за него? Да бъдем честни – едва ли процентът е голям. Ето защо тази статия е едно напомняне за всички нас – погълнатите от непрестанните ангажименти и задължения. Тя цели да разясни какво точно представлява психичното здраве и защо е важно да не забравяме да се грижим за него.
Психично здраве – какво значи това?
Нека първо да се запознаем със същината му. Това е състояние на благополучие, което дава възможност на човек да реализира своя собствен потенциал; да е удовлетворен от себе си; да съумява да овладява стресови ситуации; да е максимално работоспособен и да допринася за благоденствието на своето общество. Или простичко казано – психичното здраве е състояние, което ни кара да се чувстваме и да функционираме добре.
В какво се изразява то?
• Удоволствие
Всяко нещо има две страни – положителна и отрицателна. От нас зависи да решим коя да погледнем и съответно, какво въздействие да има това върху нас. Решавайки да търсим позитивното във всяка ситуация, ние се научаваме да се наслаждаваме на живота.
• Самоувереност
Тя е основен фактор, изграждащ любовта към нас самите и към това, което сме. Ако трябва да дадем точно определение, то това е: “Чувството на вяра в собствените възможности, качества и преценка.” (Британски речник)
• Енергичност
Физическото и психичното състояние на човек са тясно свързани. Ето защо, когато се чувстваме добре, нашето желание за активност се повишава. Това се дължи на факта, че съзнанието ни е освободено и необременено.
• Порив за осъществяване на идеи
Няма нищо по-мотивиращо от стремежа на човек да изпълни желаните си цели. При такива обстоятелства вярваме, че сме способни на всичко и имаме нужните умения, за да реализираме представите си.
• Умение да осъзнаваме и изразяваме чувствата си
Разбирането, че чувствата, независимо какви, са нещо напълно човешко и нормално, както и намирането на правилния за нас начин за изразяване и справяне с всяко едно от тях, са от изключително голямо значение за овладяване на нашата емоционалност.
• Способност за учене
За ефикасното усвояване на нови знания са нужни спокойствие и пълна концентрация. Това се постига като определим кои са разсейващите ни фактори и се постараем да ги отстраним.
• Изграждане на пълноценни взаимоотношения
Има 3 основни ценности, които са необходими за създаването на стабилни взаимоотношения, а именно: доверие, приемане и честност. Хубаво е обаче да не забравяме, че преди да изградим пълноценни междуличностни отношения с околните, трябва най-напред да го направим със самите себе си и да се научим да се обичаме такива, каквито сме.
Подобряване на психичното здраве – как да го направим?
Ето 3 начина, които със сигурност ще ви помогнат да се почувствате по-добре:
1. Физическа активност и пълноценен сън
Както вече споменахме, физическото и психичното здраве зависят едно от друго. А знаете ли, че физическите упражнения са ефективни не само за повишаване на енергичността, но и за подобряване на съня? Сънят пък от друга страна е полезен за регулирането на емоциите. Затова намерете най-подходящото за вас – дали това ще е тичане, каране на колело, танци, разходка или друго и бъдете постоянни в практикуването му.
2. Правете това, което ви кара да се чувствате щастливи
Замисляли ли сте се какво обичате да правите? Кое е нещото, което ви доставя истинско удоволствие и ви кара “да се изключите” за кратко от всичко около вас? Това може да е хоби като: слушане на музика, готвене, четене или рисуване. А може и да е обикновена разходка край морето, възхищавайки му се. Каквото и да е то, това е вашият начин да се наслаждавате на живота, затова си подарявайте време, в което да го правите.
3. Общувайте с любимите си хора
Както ви е приятно. Без значение ще си пишете ли, ще се чуете по телефона или пък ще се видите. Важното е да си напомняте, че тези хора са важни за вас и се нуждаете от тях, защото точно те са тук, до вас, за да правят трудностите ви двойно по-леки, а радостите ви – двойно по-големи.
Психичното здраве е нещо, което често оставяме на заден план и на което забравяме да обърнем нужното внимание. То обаче е главното условие за водене на пълноценен живот. Затова нека се грижим за него подобаващо.
Деси е завършила „Международен бизнес мениджмънт“ във ВУМ. Говори английски и немски език. Обича живота, вкусната храна и розовото. Определя себе си като мечтателка, вярваща в израза: „Има два начина да живееш живота си. Единият е, като мислиш, че няма чудеса, а другият – че всяко нещо е чудо.“ (Айнщайн)