Няма нищо по-дразнещо от зъбобола. А заедно с неприятната болка върви и плашещата реалност, че в близко бъдеще ще имате среща със зъболекаря. Болката в зъбите може да бъде резултат от безброй причини, различни от обикновен кариес. Затова е важно да сме прецизни и внимателни какъв тип е болката, откъде идва и кога се появява. Тук ще се постараем да ви помогнем да определите проблема и да избегнете ненужно безпокойство и ще ви запознаем с останалите причини, поради които може да изпитвате зъбен дискомфорт.
Чувствителни зъби
Ако болката в зъбите се появява, докато приемате студена храна или напитки, най-вероятно имате проблеми с чувствителността на зъбите. Това е заради много тънък или напълно износен емайл. Получава се от скърцане със зъби, киселинна ерозия или стомашно-чревни проблеми, като киселинен рефлукс или често повръщане. Чувствителността към топлина обикновено се дължи на проблеми с пулпата на зъба или нерва, тъй като това е един от последните симптоми, усещани преди нервът да умре. Лечението на чувствителността към студ зависи от степента на болката. Леката чувствителност обикновено се облекчава чрез използване на паста за зъби, съдържаща калиев нитрат или калаен флуорид. Силната чувствителност често изисква пълно покритие на останалата зъбна структура с коронка.
Темпоромандибуларно разстройство
Може да бъде причинено от нараняване на челюстта, стискане или скърцане със зъби, изкълчване на диска между черепа и долната челюст или артрит. Лечението зависи от причината. Ако при стискане на зъби изпитвате болка, главоболие, ограничено отваряне на устата и болка в лицето, инжекциите с ботокс в дъвкателните мускули могат да помогнат за намаляване на силата, с която се свиват. Други средства включват предпазители за уста, физиотерапия, нестероидни противовъзпалителни лекарства или мускулни релаксанти.
Избелване
Препаратът за избелване може да причини временен дискомфорт. Това почти винаги се разрешава от само себе си в рамките на няколко дни или чрез използване на паста за зъби. Можете да намалите чувствителността, като миете зъбите си със специална паста за зъби седмица или две преди избелването.
Прекалено силно четкане
Твърде силният натиск или твърде агресивното четкане могат да причинят много проблеми и болка. Водят до износване на зъбната структура, както и до отдръпването на венците, които обикновено покриват корена на зъба. Не можете да поправите вече направеното, но можете да посетите зъболекар, който да разреши проблема. За да избегнете тази съдба инвестирайте във висококачествена електрическа четка за зъби или нормална четка с изключително мек косъм. И намалете натиска!
Инфекция на венците
Пародонтоза е много често заболяване на венците. Но дори и да не страдате от пародонтит, пак можете да получите инфекция на венците. Това се случва, когато микроби или бактерии навлязат в областта на зъбите или венците и се размножат до степен, в която тялото не може да се пребори с тях. Инфекцията може да доведе до болка, подуване, отделяне на гной, лош вкус в устата и дори до абсцес. Зъболекарят ще трябва да почисти областта на венците около заразения зъб и незабавно да предпише антибиотици.
Зъбна травма
Травмата може да е от падане и удряне, автомобилна катастрофа или дори дъвчене на някакъв вид храна, която травмира зъба. Заедно с травмата идва повишена болка и чувствителност при дъвчене. Повреденият зъб трябва да бъде наблюдаван от специалист. Ако зъбът е умрял, той ще се обезцвети и ще развие температурна чувствителност. Лекува се чрез поставянето на коронка или частична протеза.
Инфекция на синусите
Тъй като корените на някои зъби седят точно до синусите, натискът от инфекция на синусите всъщност се изразява в зъбна болка. Вместо лечение на зъбите, ще имате нужда от лекарства, които да облекчат синусите.
Спукан зъб
Ако има пукнатина, болка в зъба има при отхапване, дъвчене или дори пиене на нещо горещо или студено. Посетете незабавно вашия зъболекар, за да се възстанови мястото, преди пукнатината да се е влошила и спрете да дъвчете търди неща.
Сериозен кариес
Започвате да чувствате болка, когато кариесът се приближи до нерва, тъй като кухината е дала на бактериите вход в пулпата. Ако не се лекуват, някои зъбни болки и инфекции могат да доведат до животозастрашаващи проблеми и могат да се разпространят в тялото, причинявайки още по-голяма инфекция. Не пренебрегвайте редовните прегледи при зъболекаря, за да избегнете тези сценарии.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.