Когато кажем „България“, почти винаги у нас се будят асоциации за неземно красивите природни богатства, които срещаме на всяка крачка в страната ни. Освен това имаме и много красиви архитектурни паметници и резервати, дело на хората. Те, показвайки своите майсторство и умения, ги запечатват във времето и ги оставят като наследство за идните поколения.
Така чрез техните произведения, независимо дали административни сгради, жилищни къщи или строителни съоръжения, дават по-пълна и ясна престава на сегашното поколение какво се е харесвало, ценяло и правело в миналото. Искаш да видиш подобни архитектурни шедьоври, но не знаеш къде из България можеш да го направиш? Следващите редове са точно за теб. Ето някои от най-красивите архитектурни резервати в България.
Жеравна
Подбалканското градче, разположено в самия източен край на Стара планина, често е избирано за уикенд разходки от хората, живеещи в околността, именно заради запазения възрожденски дух. Интерес буди името на града и има няколко предположения откъде се е появило.
Едната, по-малко вероятна версия, е, че в града имало жерави (но никой няма спомени да е виждал). Друга, по-правдоподобна, гласи, че коренът идва от думата „жерна“, „жерка“. Така са именували някога водениците. А в града има много такива съоръжения.
Освен че е родно място на един от значимите български писатели, Йордан Йовков, Жеравна е град, запазил традициите в занаятите и търговията, които са се развивали още от XVII век насам. Този възход в търговската дейност в района се дължи на факта, че Жеравна се намирал на пътя, водещ към Търновград.
Старият град на Велико Търново – Царевец
Смело можем да твърдим, че старопрестолният град е един от най-най-запазените и внушителни архитектурни забележителности в България. Някога величественият хълм Царевец е бил изцяло застроен – най-високо – със сградите, нужни на царското семейство, след това с административни сгради и най-ниско – с жилищни сгради на най-приближените до управляващата фамилия.
Своят най-силен период крепостта има по време на Второто Българско царство, когато град Търново е и негова столица. Към днешна дата малко извън, но все пак в близост до историческия хълм, се намира и китната занаятчийска уличка – Самоводската чаршия. Разходиш ли се по нея, веднага ще се потопиш в някогашната атмосфера на града. Изключително изживяване – опитай!
Старият град на Пловдив
Най-старият жив град в Европа няма как да не е и сред най-красивите и предпочитани от туристи архитектурни резервати в България. Старият Пловдив се простира на три от седемте отличителни белега на града – тепетата. Това са Таксим, Джамбаз и Небет тепе.
На територията му има множество възрожденски къщи, превърнати в къщи-музеи (дори самият Етнографския музей е разположен в Куюмджиевата къща) и каращи посетителите да ах-нат от възхита. Също тук се намира и най-голямата открита сцена в страната ни – Античният театър.
Интерес предизвиква и архаичната аптека „Хипократ“, в която може да се види как е изглеждала някогашната организация на фармацевтите и начина на изработка на лекарства по точно определени индивидуални рецепти. Редица художествени галерии също се намират в старата част на града. Уникално е усещането да се движиш по китните улички, които знаеш, че са били тук мноооого преди ти да се родиш.
Боженци
Между градовете Габрово и Трявна се е сгушило село Боженци, което е известно освен с вкусното си кисело мляко и със запазените си възрожденски къщи, но от тези с белите стени и тиклените покриви. Някога наброяващо близо 500 жители и разполагащо с около 100 къщи, сега селото е дом за творци – художници, писатели, актьори, които имат цялото спокойствие на света и уникална връзка с природата, която ги зарежда, мотивира и вдъхновява.
Стъпиш ли на територията на този архитектурен резерват, веднага усещаш тази позитивна артистична енергия, появила се благодарение на сегашните обитатели.
Легенда разказва за интересния произход на името на селото. Някога по тези земи живяла болярката Божана, която през 1393 година бяга тук със семейството си от турските нашественици. Така те основали сегашното населено място, което носи името на момата – Божана -> Боженци.
Целия списък с 10 от най-красивите архитектурни резервати в България
виж в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.