Зима е. Студът те дебне отвсякъде. Прибираш се измръзнал след тежък ден и бленуваш да седнеш на вечеря вкъщи – да си хапнеш някоя вкусна гозбичка, с която да сгрееш душа и тяло. Питаш се каква да бъде тя? Традиционната българска зимна кухня би ти предложила свинско със зеле, капама, гювеч, любимите сармички. Но какво ли си отговарят на този въпрос в останалите държави по света? Какви са техните ястия, без които не могат да преминат през зимата?
Ако се поразтърсиш из интернет, ще попаднеш на страхотни, дори леко чудати комбинации от продукти и подправки, но пък нали това му е интересното. Ако искаш да вкусиш от класическите зимни ястия по света, но не знаеш откъде да започнеш, ние сме подбрали за теб списък с храни, които са не просто от различни близки нам държави, но дори от други континенти.
Бешбармак (Казахстан)
Име, трудно за произнасяне, но ястие, което определено се запомня! Бешбармакът е традиционно ястие за Казахстан, но и за бешкирския и тюркския народи. Тази гозба изисква наличието на солидно парче месо (агнешко, говеждо или конско), което се вари на бавен огън около 3 часа. После се оставя да се охлади и се нарязва на тънки парченца. Това месо се слага между тестени домашно приготвени блатове, нарязани на малки квадрати (подобно на тези за лазаня), които са предварително сварени в бульона от месото. Класическото консумиране на това ястие става по най-древния начин – с ръце. Именно това означава и самото име на гозбата – „Пет пръста“. Включваме го в списъка със зимните блюда, тъй като и месото, и тестото са доста тежки за организма, а когато са събрани заедно, са си класическа зимна комбинация.
Гулаш (Унгария)
Лесен за приготвяне, прост като съставни продукти, среща се на всяка крачка из уличните ресторанти на Унгария – няма по-унгарско ястие от гулашът! Предпочитан е за консумация целогодишно, но особено през зимата! Съществуват всякакви негови вариации, единственото, което трябва да не допускате е да пропуснете да го опитате поне веднъж, ако сте посетили родината му. Тази традиционна супа/яхния съдържа карфиол, картоф, моркови и червена чушка. Разбира се, месото е най-ценният участник в него, но за вегетарианците има опция и за постен гулаш.
Риболита (Италия)
Ястие, датиращо от Средновековието в Италия, без което не минава нито една зима на всеки уважаващ себе си италианец. Това е супа, резултат на усилията на бедните хора, които някога са искали да се заситят добре, но с малко разход на средства. Така те събрали в едно двата най-разпространени в Тоскана зеленчука – зеле и боб. Добавили и малко стар хляб (за да не се изхвърля), който да сгъстява супата. И така кой да предполага, че тази проста по състав и лесна за приготвяне гозба, ще бележи зимния сезон в цяла една италианска област. За да знаеш, че си опитал най-добре приготвената Риболита, довери се на местен готвач и просто си я поръчай при следващо посещение на Италия.
Краутзупе (Австрия)
Не само на Балканите асоциираме зимата със „зеле“, когато става дума за кулинарни предложения и продуктите, които са заложени в сезонните рецепти в този период на годината. Австрийците например също го използват и то като главен герой в най-приготвяната им зимна супа – Краутзупе. Компания му правят още морков и червена чушка – също доста характерни за зимата зеленчуци и добре виреещи по земеделските площи на австрийската провинция Бургенланд. Точно отттам произхожда класическата австрийска зелева супа. Още един пример, че с качествените, но малко на брой, продукти могат да се правят чудеса.
Виж 10 класически зимни гозби по света
в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.