Проведе се юбилейната 25-ата поред церемонния по връчване на наградите Иг-Нобел, известни и като Антинобелови награди или шнобелови награди. Те са пародия на Нобеловите награди, отличаващи трудове и изследвания, които първоначално ни карат да се засмеем, а след това да се замислим.
Анти-Нобел лауреатите обикновено са истински учени, но понякога се номинират и псевдоучени, които забавляват с безсмислеността или абсурдността си. Антинобеловите награди са учредени от Марк Абрахамс и хумористичното списание „Анали на невероятните изследвания“ през 1991 г.
Първите церемонии били провеждани в Масачузетския технологичен институт, а сега това става в Харвардския университет в навечерието на раздаването на истинските Нобелови награди. Номинациите пък се присъждат от оксфордското хумористично списание с участието на студенти от клуба по физика. Самите награди се връчват от носители на истинската Нобелова награда по физика, като областите, в които се присъжда Иг-Нобелова награда, може да се променят всяка година.
На тазгодишната церемония награда за физика е присъдена на учените от Университета на Джорджия, които в своето изследване установиха, че времето на уриниране на почти всички бозайници независимо от размера им – от чихуахуа до слонове, отнема около 21 секунди. Според тях това проучване „може да помогне за диагностициране на проблеми с уринирането при животните“. Лауреати на наградата по биология станаха чилийски учени, които, прикрепили изкуствена опашка към кокошки в изследването си “ разходка, като динозаврите: пилета с изкуствени опашки“ и по този начин показали как някои пернати динозаври са еволюирали в съвременните птици.
Шнобелова премия беше връчена и по литература, математика, икономика, медицина, медицинска диагностика, психология и мениджмънт. Изследователят Майкъл Смит спечелил номинацията, защото изучавал болезността при ужилването от пчели. По време на неговото проучване той бил ухапан 25 пъти и достигнал до заключението, че най-много боли, когато си ужилен в ноздрите, по устните и половия член.
Служителка на една от британските болници установила, че страданията на хора с апендицит, които се превозват с линейка, се увеличават, когато тя преминава през легнали полицаи. Наградата по химия отиде при учени от Калифорнийския университет, които изследвали формиране на протеин в кокоши яйца по време на варенето. За тази разработка и частично обръщане на процеса на варене на яйцата те са били номинирани.
Ето някои от по забележителните разработки:
1992 – наградата за медицина
Ф. Канда, E. Яги, M. Фукуда, K. Накажима, T. Ота и O. Наката от изследователския център „Шишейдо“ в Йокохама, за тяхното пионерско изследване „Изясняване на химичния състав на веществата, отговорни за лошата миризма на краката“ и най-вече за тяхното заключение, че краката на хората, които си мислят, че краката им миришат, наистина миришат, докато на тези, които не мислят така, не миришат.
1993 – наградата за мир
Клонът на компанията „Пепси“ на Филипините за организирането на състезание, на което победител е трябвало да стане милионер. Компанията обявява печеливш номер, който не съществува, което изкарва на улиците 800 000 потенциални победители, към които се присъединяват филипински паравоенни формирования, които за пръв път в историята си са обединени за обща кауза.
1996 – наградата за физика
Робърт Матюс от университета Астън за неговите изследвания на Законите на Мърфи, по-специално за доказателството му, че филийката по-често пада върху намазаната си страна, публикувани в EuropeanJournal of Physics.
Химия: Джордж Гобъл от университета Пърдю за световния му рекорд за запалване на барбекю от 3 секунди чрез използването на въглища и течен кислород.
1998 – наградата по статистика
Джералд Бейн от болницата Маунт Синай в Торонто и Кери Симиноски от Университета в Алберта за внимателно проведеното им изследване „Връзка между височината на човек, дължината на пениса му и номера на обувките му“.
2002 – физика
Арнд Лейке от Мюнхенския университет за доказателството му, че дебелината на пяната на бирата намалява експоненциално с времето.
2004 – мир
Дайсуке Инуе от Япония за изобретяването на караокето, давайки на хората още един начин да се научат да са толерантни едни с други.
2007 – авиация
Патрисия Агостино, Сантяго Плано и Диего Голомбек за откритието, че хамстерите се възстановяват по-бързо от ефектите, свързани с часовата разлика, след като им се даде виагра.
Мир: Строителната лаборатория на военно-въздушните сили на САЩ в Дейтън, Охайо, за разработката на „гей бомба“, която трябва да предизвиква хомосексуално поведение във вражеските редици.
2008 – биология
Мари-Кристин Кадерго, Кристел Жубер и Мишел Франк доказали, че бълхите, които живеят по кучетата, скачат по-високо от тези, които живеят по котките.
Мир: Швейцарският федерален комитет по етични въпроси и гражданите на Швейцария – за това, че са приели закона, че растенията имат достойнство.
Медицина: Дан Ариъли доказал, че скъпите лекарства с плацебо ефект са по-ефикасни от евтините такива.
Икономика: Джефри Милер, Джошуа Тибур и Брент Джордан доказали, че месечният цикъл на професионална еротична танцьорка влияе на бакшишите, които тя получава.
Химия: Шари А. Умпере, Джозеф А. Хил, Дебора Дж. Андерсън за откритието си, че „Кока-Кола” е ефективен спермицид, и Хун Чуаню, Се Чачан, У Пайфън и Цзян Бинин за откритието си, че това не е така.
2011 – физика:
Филип Перен, Сирил Перо, Доминик Девитер, Бруно Рагару (Франция) и Херман Кингма (Холандия) – отговарят на въпроса защо състезателите, които хвърлят диск, получават замайване, а онези, които хвърлят чук, не получават. Хвъргачите на чук съсредоточват погледа си в една точка, а хвъргачите на диск не го правят.