Изследване на учени от Сингапур показва, че децата, които знаят, че родителите им ги лъжат, са по-склонни сами да развият този навик.
Учени в Технологичния университет Нанянг са наблюдавали поведението на 564 деца на възраст между 11 и 12 години, за да проучи влиянието на родителските лъжи върху честността на детето, съобщава вестник The Sun.
„Лошата новина за родителите е, че понякога честността може да бъде по-доброто решение в разговора с децата“, каза психологът д-р Сетох Пей Пей, който участва в проучването.
Той предупреждава, че докато „благородните“ лъжи могат да бъдат добронамерени, ако все пак децата разберат, че родителите им са ги излъгали, това може да насърчи лъжите от тяхна страна. В изследването лъжите са разделени на две групи: инструментални и „благородните лъжи“.
Инструменталните са тези, които родителите използват, за да накарат децата да променят поведението си, например като кажат, че нямат пари, ако децата молят за нови играчки.
„Благородните лъжи“ се класифицират като тези, използвани за подобряване на емоционалните чувства на децата, например казвайки, че тяхното свирене на пиано е „хубаво“, когато всъщност не е.
Учените изследвали колко често родителите спестяват истината, тоест децата им чуват изрази, които са свързани с инструментални или „благородни лъжи“. Децата са били попитани колко често лъжат родителите си. Родителите от своя страна са били попитани колко често лъжат децата си.
Инструменталната лъжа на родителите е значително свързана с лъжата на децата, докато „благородните лъжи“ са свързани с лъжата на децата, ако децата знаят, че родителите им ги лъжат.
„По този начин инструменталната лъжа значително увеличава вероятността децата да излъжат и родителите си“, заключава д-р Пей Пей.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.