Ако сте минавали поне веднъж през гора, знаете какво красиво и приятно изживяване имате с всяка стъпка. Ето защо някои хора избират да живеят във или близо до гора, а други изминават стотици километри, за да прекарат няколко дни в къща, заобиколена от борове и ели. Ето как може да помогне на вас и вашите деца да постигнете по-силен имунитет.
Психолози, лекари, педиатри и всички експерти препоръчват децата да прекарват възможно най-много време навън, за което говори и близо 200-годишният шведски метод за отглеждане на щастливи и издръжливи деца. Японците отдавна имат термин, който описва как времето, прекарано в гората, влияе на здравето и това е потвърдено от финландско проучване.
Shinri-yoku или „Горска баня“
Учени в Япония са открили, че традицията, наречена Shinri-yoku или „Горско баня“, все още съществува и причините са от биохимичен характер. Изследователите са установили, че престоят в гората подобрява естествения имунитет, който е важен за предотвратяване на широк спектър от заболявания.
Как гората влияе на имунитета?
Когато учените тествали хора преди и след двучасова разходка в гората, те установили, че повечето имат по-ниско кръвно налягане, по-спокойни са и мислят по-ясно. Горските дървета и растенията освобождават „антимикробни летливи органични съединения, получени от растения, наречени фитонциди, за да убиват гъбички и бактерии“. Гъбичките и бактериите могат да бъдат проблем за имунната ни система, а се оказва, че и дърветата не ги обичат.
Горските дървета често са на стотици години. Дърветата и другите растения имат усъвършенствана защита, тоест съединения, които могат да убиват гъбички и бактерии. Когато се разхождате в гората, дъхът ви се комбинира с тези компоненти. Ефектът продължава около 2 месеца. С други думи, когато се разхождаме в гората, ние се къпем в нейния естествен имунитет. Гмуркаме се във „фитохимичната“ ѝ имунна система.
Децата и гората
Горите съдържат по-голямо разнообразие от микроби в почвата си в сравнение с други среди. Доказано е, че контактът с приятелски бактерии е полезен за подобряване на имунитета на децата.
Финландско проучване установи, че играта в трева и горски храсти подсилва имунната система на три до петгодишни деца в рамките на 28 дни. През цялата година в понеделник, вторник и сряда сутрин група от 21 деца на възраст от 3 до 5 години се разхождали за половин час в гората. Те прекарвали 7 часа на открито, обядвали на открито и спели в палатка, преди да се върнат в детската градина в следобедните часова.
Изследователите установявали, че микробното разнообразие се увеличава върху кожата и в червата на децата, които редовно играят навън сред горската зеленина, което показва по-здрава имунна система. Те също така са имали по-висок брой Т-клетки, които играят важна роля в имунния отговор, и процентът на противовъзпалителните молекули в кръвната плазма също се увеличил.
Според Аки Синконен, изследовател от Института за природни ресурси на Финландия, който ръководи изследването, резултатите подкрепят предположението, че контактът с природата предотвратява нарушения в имунната система, като автоимунни заболявания и алергии.
Многобройни проучвания показват, че прекарването на време в естествена среда, особено в гората, има много ползи за здравето и психологията на децата, като намалено затлъстяване, подобрено психическо състояние, повишена устойчивост и по-бързо когнитивно развитие.
Важен аспект от когнитивното развитие на децата, участвали в проучването на открито, е чувството за отговорност към местните пространства. „Тези деца ще разберат много по-лесно защо е важно да се рециклира и събира боклук“, каза Анина Кусисто, професор по ранно детско образование в университета в Хелзинки.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.