За разлика от истинската любов, виното не е вечно. Но това не означава, че трябва да трае само една нощ. С правилните условия и предмети, можете да продължите да се наслаждавате на това, което е останало в бутилката след няколко дни.
Вероятно сте забелязали, че виното от отворена бутилка, няма същия вкус, след като престои. Излагането на кислород е полезно веднага след отваряне на бутилката. Позволява на виното да се развие и да се разгърне в пълното си състояние, след като е било затворено в бутилката. Продължителното излагане на въздух обаче отпуска виното и го прави неспособно да изрази истинските си вкусове.
Отворените бутилки вино издържат от два до пет дни. Има по-малко забележими промени при белите вина, при червените промените са осезаеми, а при пенливите са най-големи. Виното може да се пие и след тези срокове и със сигурност няма да ви причини нещо, ако се консумира седмица или две след отварянето, но просто не е същото. Тези срокове могат да бъдат леко удължени чрез правилно съхранение.
- Винаги затваряйте отново виното, независимо дали използвате тапа или капачка. Най-силното уплътнение ще получите от стъклените капачки, подобни на тапа, с които понякога са затворени бутилките вино. Има и гъвкави силиконови запушалки, които лесно могат да запушат бутилка. Ако в шишето е останало малко, поставете оригиналната тапа и го пъхнете в хладилника.
- Повечето хора вероятно са усетили, че белите вина остават много по-свежи от червените. Белите са били съхранявани в тъмен хладилник, докато червените често са държани на плотове, изложени на светлина. Вината, оставени на стайна температура или дори температура в избата, обикновено стават на следващия ден. Но на втория, те ще са загубили значителна степен от своето качество, макар и да са годни за пиене. На третия ден започват да се окисляват доста и стават неприятни. Охлаждайки ги, ще получите допълнителен ден или два.
- Излейте останалото вино в по-малки бутилки и го дръжте в хладилник. Всичко се свежда до минимизиране на количеството кислород, който е в контакт с виното.
Кога не трябва да допивате вече отворено вино?
За да видите дали виното е добре, налейте малко в чаша и вдишайте. Можете да разберете дали виното е загубило свежите си плодови аромати, ако доминират ароматите на развалена ябълка или развалени сливи. При белите вина това може да е миризмата на много презрели, печени ябълки или на оцет. Някои вина могат да преминат теста за аромат дори на третия или четвъртия ден, а други може да миришат зле само след няколко часа.
В допълнение към теста за миризма, виното преминава и тест за очи. Можете да разберете дали виното е зле, като го погледнете в прозрачна чаша. Цветът обикновено е преминал в по-тъмен спектър, клонейки към по-кафяво, поради взаимодействието с кислорода.
Най-важното е виното да премине теста за вкус. В секундата, когато отворите бутилка вино и я изложите на въздух, тя започва да се окислява и променя. Това е добре, но само до определен момент. Свежестта на виното започва да се „разлага“. Това се отразява както на текстурата на виното, така и на неговите плодови характеристики, които придобиват вкус на варено или задушено. Плодовете, които присъстват, се усещат като мухлясали или дори горчиви. Ароматът почти не се усеща, губи се концентрацията на вкуса. Започвате да усещате киселинност, която напомня на оцет.
Какво можете да направите с вино, което няма да пиете?
- Стига да не е много старо, готвенето винаги е едно от най-лесните неща за правене с вино.
- Оставете го да продължи по пътя си към оцета. В крайна сметка думата „оцет“ идва от старофренски и означава „кисело вино“.
Ако трябва да преминете през сложни методи за консервиране, за да запазите виното си свежо, тогава може би помислете за отварянето му, когато имате компания или когато можете да изпиете бутилката за ден-два. Освен това в днешно време има много наистина добри опции, когато имате нужда само от една чаша вино.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.