Чували ли сте за т.нар. синдром на най-голямата дъщеря? Това е състояние, което провокира различно поведение в подрастващите от семейството. Научно изследване показва, че това да си първородно или единствено дете може да има сериозно въздействие върху психичното здраве.
Известно е, че редът на раждане може силно да повлияе на начина, по който растем в едно семейство. Често се приема, че най-малкото дете получава най-много внимание, средното дете обикновено остава в сянка, докато най-голямото поема отговорност и изгражда „шефско“ отношение към по-малките братя и сестри.
Синдромът на най-голямата дъщеря описва социалния натиск и очакване най-големите момичета да поемат ролята на гледачки в семейството. Авторката Лизет Схуатемакер, която написа книгата „Ефектът на най-голямата дъщеря“, обяснява как най-големите дъщери често развиват черти като отговорност, грижа и практичност. Подобна роля обаче може да ги доведе до прекомерно чувство за отговорност, което от своя страна може да бъде източник на стрес и напрежение.
Ново проучване анализира медицинските досиета на повече от 180 000 деца. Резултатите показват, че първородните деца с братя и сестри са с 48% по-склонни да развият тревожност и с 35% по-вероятно да бъдат депресирани до осемгодишна възраст в сравнение с по-малките деца.
Същото важи и за единствените деца, които са с 42% по-склонни към безпокойство и 38% по-склонни към депресия. Водещият изследовател Кейлъб Кокс обяснява, че това откритие добавя нови прозрения за рисковите фактори за психичното здраве на децата.
„Тревожността и депресията, съпътстващи т.нар. синдром на най-голямата дъщеря, нямат един единствен причинител, така че е важно да разберем различните фактори, които могат да повлияят на детето“, каза Кокс.
Проучването също така подчертава важността на подкрепата за всяко дете, независимо от реда на раждане. Експертите предполагат две основни причини, поради които първородните и единствените деца са по-склонни да развият проблеми с психичното здраве.
Първо, майките и татковците често подхождат към първото дете с повече внимание, но и с неопитност, което може да увеличи стреса на родителите. Антропологът Моли Фокс обяснява, че родителският стрес често е по-голям за първото дете, отколкото за следващите, което може да повлияе на психичното здраве на първородните.
Всяка бременност е уникална и учените са открили, че разликите в майчините хормони и нивата на стрес могат да повлияят на развитието на детето. Гореспоменатото изследване показва, че високите нива на стрес по време на първата бременност могат да предизвикат по-ранно начало на пубертета при по-големите дъщери, което може да ги подготви за ролята на болногледачки още преди раждането.
В миналото грижата за по-малките братя и сестри е била нормална част от израстването. Според Фокс, въпреки че днес такова участие в грижата за по-малките често е по-скоро бреме за най-големите деца, през цялата история то е имало еволюционно значение. В съвременното общество обаче, където семействата често са изолирани от разширеното семейство – баби, дядовци, лели чичовци, най-големите деца може да почувстват по-голям натиск поради допълнителни отговорности.
Родителите не трябва да се чувстват виновни за включването на по-големите деца в семейните задължения, но е важно да се намери баланс. Ролята на детегледач може да има положителен ефект върху децата, тъй като им помага да развият чувство за отговорност и повече самоуважение. Въпреки това е важно да обърнете внимание на признаците на претоварване и да им осигурите емоционална подкрепа, когато е необходимо.
Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.