Семейните жени, които имат деца, извършват седем от десет задължения в домакинството, което води до стрес и психическо напрежение, сочи ново проучване, цитирано от Phys.org и БТА. По време на коледните празниците те трябва да избират подаръци, изпращат картички, планират вечерята.
Според изследването от десет задачи три остават за бащите. Учените са на мнение, че този дисбаланс не е само през празниците, а се случва всеки ден от годината. Подобен тип психическо напрежение се отнася до мисловната работа, необходима за поддържане на нормалния семеен живот. Това включва съставяне на графици, планиране и организиране на задачи.
Проучването, проведено в САЩ, установява, че майките поемат седем от десет от всички задачи, свързани с организационните дейности в домакинството. Тези ангажименти варират от планиране на храненията и организиране на дейностите до управление на финансите.
Изследователският екип анализира данни, получени от 3000 родители от САЩ, като проучва техните ежедневни задачи. Майки и бащи, които сами се грижат за децата, са подложени на значително по-голямо психическо напрежение. Самотните бащи се справят със значително повече задължения в сравнение с тези, които са в партньорски отношения.
„Този вид работа често е невидима, но е от значение. Тя може да доведе до стрес и да повлияе на кариерата на жените. В много случаи може да създаде напрежение между двойките. Надяваме се, че нашето изследване ще предизвиква разговори за по-справедливо разпределение на ангажиментите и напрежението покрай тях. Това би било от полза за всички“, каза д-р Ана Каталано Уийкс, политолог от университета в Бат, Великобритания.
Изследването е публикувано в списание Journal of Marriage and Family.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.