Възпитанието на децата е изпълнено с предизвикателства и неизбежно поражда въпроси за най-добрите подходи и методи. На помощ идват научните изследвания в психологията, които предлагат доказани принципи за ефективно възпитание. © Хулиганката днес ще разгледа две от тези важни открития, които могат да направят процеса на възпитание по-успешен и удовлетворяващ както за родителите, така и за децата.
Защо е важно за децата да си връзват сами връзките на обувките?
И днес детските обувки с лепенки са силно разпространени – те са по-удобни, защото се обуват бързо и всички деца се справят сами с тях. Затова и много родители ги предпочитат. Но защо е важно те да не са единственият ви избор и защо децата трябва да умеят да завързват обувки?
Причината е същата, поради която децата биват подтиквани още в детската градина да рисуват, лепят, оцветяват. Развиването на така наречената фината моторика е от изключителна важност за вашето мъниче. Тези дейности, изискващи концентрация и фини движения, като връзването на обувките, рисуването, закопчаването на копчета, всъщност отключват една определена част от мозъка на вашето дете. Същата тази част отговаря в последствие за възможността детето да пише.
Как мислят децата за значенията на думите?
Скъпи дами, ние знаем, че всяко дете израства със свое собствено темпо, но има и спънки, доказани от психологията, пред които се изправя всяко дете. Една от тях е предизвикателството да се научи да мисли абстрактно.
Това е установено от швейцарския психолог Жан Пиаже, според когото абстрактното мислене трябва да бъде развивано при децата в четвъртия период на тяхното когнитивно развитие, започващ от 11-годишна възраст. Децата имат затруднения с това да си представят абстрактни неща. Например, ако им кажете, че днешният ден е празник на църквата, те биха си представили конкретна църква постройка. Това е периодът, в който се изисква търпение и постоянство от ваша страна, за да им покажете, че в света не всяка дума се отнася само до конкретен материален обект.
Лора (да, като Лора на Яворов) е студент по българска филология. Голямата ѝ страст е към историите, раждащи се тихомълком и чакащи да бъдат разказани. Вярва, че във всеки от нас дебне поне едно от „седемте чудеса на света“ – писането и танцът са нейните.