Животът на бързи обороти бележи нашето битие от сутрин до вечер. Дотолкова сме свикнали да извършваме ежедневните задачи рутинно и без да се замисляме, че в даден момент животът ни се превръща в торнадо, което ни е засмукало със страшна сила.
Отлагаме моментите, които биха ни донесли наслада, мечтаем за почивка и ваканция далеч от градската джунгла, но като че ли това остава само блян, който изглежда все по-неосъществим за модерния човек. Бързо хранене, бързо придвижване, бързо виждане за по кафе, бързи телефонни разговори, всичко е предопределено от времето.
А ако съществува и друг начин да изживеем живота си? Склонни ли сме да се променим напълно, за да виждаме истински, да чуваме истински, да живеем истински….
Началото…
Всичко започва през далечната вече 1986 година, когато група ентусиасти решават да протестират срещу отварянето на поредната верига за бързо хранене. Едва ли са знаели, че техните житейски нагласи ще прераснат в движение, което няколко десетилетия по-късно ще се превърне в спасителен остров за мнозина, които копнеят да се измъкнат от водовъртежа на динамиката. Така се заражда slow living идеята.
„Slow living“ призовава към умерен начин на живот – „бавно хранене“, „бавен туризъм“, „бавен секс“, „бавно живеене”… Основният принцип при този начин на живот е да получаваш удоволствие от това, което правиш, без значение дали става въпрос за работа, разходка, хранене или взаимоотношения.
Новото светоусещане
Бавният живот е начин на мислене, психологическа нагласа, чрез която поддържате по-смислен и съзнателен начин на живот, а това ви позволява да цените значимите моменти. Да правим всичко с правилната скорост – тук е основата на това светоусещане. Когато забавим темпото, ние не само ще се справим по-добре с това, с което сме се захванали, но и ще изживеем пълноценно всеки миг от случващото се.
Всъщност това светоусещане не е никак ново. Обществото преди ерата на капитализма и консуматорството е живяло точно по този начин столетия, дори хилядолетия наред. Явно сме забравили как трябва да се живее…
Промяната
След пандемията станахме свидетели на редица промени. Като че ли човечеството имаше нужда от доза отрезвяване, за да види в каква посока е поело. Много хора осъзнаха, че атмосферата в офиса е токсична за тях и не желаят да се върнат в тази реалност. Други пък категорично скъсаха с градската среда по същата причина.
Станахме свидетели на това как доста млади и успели в своята сфера хора се завръщат в малките населени места и решават да пуснат отново корени там. Именно така се стига и до така наречения green living, или иначе казано – живот сред природата.
Завръщане към дивото
Природата е този градивен елемент от нашия свят, без който няма как да съществуваме. Съвсем логично е всеки от нас да има нуждата да живее в съприкосновение с нея. Все по-честа практика става млади хора да си купуват изоставени къщи в малки населени места, да ги реставрират и да бягат няколко пъти годишно (а някои и за постоянно) от сивата реалност. Практиката на много големи компании да позволяват дистанционна работа позволява на всеки от нас да избира от кое кътче на планетата да работи (стига там да има интернет). Ето защо изборът да се върнем към дивата природа е повече от логичен. Тя лекува не само тялото, но и душата.
Дори да не сте сред щастливците, които разполагат с подобен оазис в близост, не пропускайте възможността да избягате сред природата винаги, когато ви се отдаде възможност. Ето и една идея – защо да не превърнем балкона си в градина с няколко саксии. Колко по-отпускащо би било сутрешното кафе, ако погледът ни е привлечен от красивите цветя!
Щастлив живот
Да, такъв би бил животът ни, ако поне малко се опитаме да следваме тези тенденции. Ясно е, че много малко от нас ще имат смелостта да изоставят работата, дома и средата си, за да се втурнат да търсят онова кътче сред природата, насред което ще постигнат желания мир. Но не е невъзможно да правим дребни крачки всеки ден, за да успеем да постигнем дори малко от описаното.
Спокойствието е здраве, природата и досегът с нея носи здраве. Отглеждането на растения носи успокоение, дори в най-напрегнатите дни. А ако сте семейни и вечер ви посрещат няколко все още пълни с енергия деца, не се колебайте да предприемете тези промени, защото те гарантират щастливия живот и за тях. Простичките неща в живота понякога носят най-истинска наслада. Оставете си време, за да им се насладите и да усетите щастието от това.
Филолог по образование, естет по призвание. Надя не спира да търси теми, които да интересуват, вълнуват, разтърсват аудиторията. Голямата ѝ страст – литературата и изкуството.