Ролерите и ролковите кънки – някога символ на диско миналото, продължават да бъдат популярна форма на забавление и спорт дори и до днес. От малки деца до възрастни, хората често са се забавлявали, карайки ролери и ролкови кънки, като това хоби ги е събирало в големите паркове, по площадки и дори на състезания за различни трикове и скокове с тях.
С течение на времето, разбира се, те са претърпели голяма трансформация от създаването си в края на XVIII век. Техният дизайн непрекъснато се е развивал и видоизменял, за да могат да отговарят на променящите се тенденции и предпочитания на хората. В следващите редове ще разгледаме каква е историята на ролерите и ролковите кънки, какво е тяхното влияние върху диско културата през 70-те и 80-те години, основните стилове на каране, приложението им в спортните дейности, както и използването им в съвременната модерна епоха.
Историята и зараждането на ролерите и ролковите кънки
Корените на ролерите и ролковите кънки могат да бъдат проследени назад във времето към 1760 година, когато белгийският изобретател Жан-Жозеф Мерлен, създава първия техен модел, който бил с малки метални колела, прикрепени към обувки с връзки. Той демонстрирал своето изобретение за първи път на изискан бал с маски в Лондон. Пързаляйки се елегантно в залата, докато същевременно свирел виртуозно на цигулка, обут в разкошни обувки, на които били монтирани с малки метални колелца, изпълнението му оставило публиката ахнала, очарована и изумена. Така започнала историята на ролковите кънки и тяхното развитие като забавление, средство за придвижване и спорт.
През 1819 г. в Париж е записано официалното начало на ролерите, когато М. Петитбелд ги пантентовал. Те били странни хибриди между обувки и платформи, изцяло изработени от дърво, обковани с кожа и балансиращи на три колела. Понякога били дървени, понякога железни или дори от слонова кост. Въпреки това ролерите на Петитбелд били изключително трудни за маневриране и позволявали предимно придвижването само по права линия. Тази причудлива мода бързо завладяла Европа. През 1840 г. в берлинските бирарии келнерите започнали да се движат на тези странни уреди докато сервират. А през 1857 г. в Лондон вече имало специални площадки за забавления на ролкови кънки.
През 1863 година ролерите преживели революция с изобретението на четворните ролкови кънки от Джеймс Плимптън. Това били обувки с 4 колела, разположени в 2 редици по две. Този нов механизъм значително улеснявал карането им, като осигурявал по-голяма стабилност и контрол по време на движение. При тях натоварването било слабо, поради добре разпределената тежест на тялото и сравнително лесното балансиране, което позволявали по време на каране. Точно този тип ролкови кънки започнали да доминират в индустрията на ролерите през ранните години на този спорт.
През 1880-те години масовото производство на ролкови кънки стартирало с пълна сила в Съединените щати. Ежеседмично хиляди ролери се произвеждали от много фабрики за обувки в щата Индиана. Появили се и първите модели с регулируем винт за напрежението на колелата. Така с течение на времето ролерите бързо придобили популярност поради своята достъпност и все по-голяма гъвкавост при използване. През 1916 година, първата поява на ролкови кънки на големия екран била във филма на Чарли Чаплин – „Пързалката“.
Друг любопитен факт е, че следваща голяма крачка в развитието на ролерите се случила през 50-те години на миналия век. Тогава сърфисти решили да експериментират – премахнали колелцата от кънките и ги монтирали върху парче дърво, създавайки по случайност скейтборда. Така превърнали ролерите в негов предшественик. През 1979 г. братята Олсон, запалени хокеисти, преобръщат света на ролковите кънки с революционна идея: ролери с колела, подредени в права линия. Целта им била да създадат идеалния инструмент за хокейни тренировки. Само няколко години по-късно тяхното изобретение вече покорява света, а самите те успяват да основат собствена фирма за производство – „Ролерблейд“. Новата конструкция на ролерите, смятана до днес за най-съвършената, бързо измества традиционните модели и поставя началото на нова ера в историята на ролковите кънки.
Как ролерите покориха света чрез диско музиката?
През 70-те години на миналия век ролерите били в пика на популярността си, особено сред любителите на диско музиката и танците. Така обувките с колелца навлизат масово в поп-културата по онова време. Диско клубовете започнали да включват карането на ролери в своите партита, което довело до развитието на уникален стил на танци. Този нов жанр, съчетаващ в себе си елементи от акробатика и традиционни танци, създавал зрелищно и енергично представление, като бързо се превърнал в основна атракция в нощните заведения през този период. Танцьорите по онова време били доста гъвкави физически и често носели ярки костюми и перуки.
Така се ражда екстравагантната атмосфера на диско ерата, свързана с танцуване върху различни фънк, буги, соул, диско песни. През 80-те и 90-те ролерите започнали да се появяват и в доста холивудски музикални филми, клипове на хип-хоп изпълнители, реклами и билбордове. Хореографиите ставали все по-сложни, създавали се различни стилове на каране и танцуване. През 90-те години каналът MTV Sports пуска и специални телевизионни предавания само за каране на ролери, което води до масовото популяризиране на този спорт.
Днес интересът към ролерите и ролковите кънки се връща с пълна сила. Подхранван е от носталгия по диско ерата, както и от нарастващото осъзнаване от страна на младото поколение относно физическите ползи от тяхното каране. Ролерите се предлагат в различни стилове и дизайни, отговарящи на разнообразните нужди и предпочитания на потребителите. Те се използват както за развлекателни цели, така и за състезателни спортове. Служат за предвижване на кратки разстояния, за ходене на училище, разходки в парка, среща с приятели.
Карането на ролери поддържа тялото във форма, спомагайки за изгарянето на калории и укрепването на мускулите. Много градове по света инвестират в изграждането на специализирани паркове за каране на ролери и ролкови кънки. Така местните власти осигуряват безопасни и вълнуващи пространства за ентусиастите от всички възрасти.
Основни стилове в карането на ролери
Да си добър в карането на роли е важно, но за да може човек да се движи на тях добре, трябва да има уменията да демонстрира баланс, координация и пързаляне. Ролерите предлагат разнообразие от стилове, всеки със своите уникални характеристики. Някои от основните са следните:
- Джам скейтингът ни пренася в света на диско музиката и бляскавите светлини. Този стил е като танц върху колела. В него музиката и движението са едно цяло. Макар и по-рядко срещан у нас, той със сигурност ни е познат от диско филмите.
- Искате да съчетаете елементи от фигурното пързаляне с удоволствието от карането на ролери? Или пък търсите предизвикателство и искате да изпитате тръпката от скоростта? Тогава артистик скейтингът е точно за вас. Този изискан стил изисква карането върху гладка повърхност и специални кънки с две двойки колела, разположени встрани.
- За любителите на скоростта и адреналина, състезателният спийд скейтинг е идеалният избор. Независимо дали карате сами или в отбор, целта е ясна – всеки състезател трябва да се стреми да бъде най-бърз, за да победи и премине пръв финалната линия.
Джам скейтингът е изкуство, което съчетава танца и музиката в такт, докато артистик скейтингът е по-близко до фигурното пързаляне, но върху колела. За разлика от другите стилове, артистик кънките имат две двойки колела, разположени встрани, което позволява по-голяма гъвкавост и прецизност на движенията. При карането на ролери е много важно да се вземат предвид защитните средства като носенето на каска, наколенници и налакътници.
Приложение на ролерите в спортните дейности
Като вид професионален спорт, карането на ролкови кънки започнало да бъде използвано вместо фигурното пързаляне. Наричат го артистично ролково пързаляне. Това е вид спортна дейност, наподобяваща много фигурното пързаляне, но вместо върху лед, се осъществява върху дървена или пластмасова настилка. Така състезателите могат да се пързалят с ролкови кънки, вместо със зимни. Дисциплините на този спорт включват: фигурно пързаляне, индивидуално пързаляне, спортно пързаляне по двойки, дуетни танци, солови танци и групови изпълнения.
В наши дни много състезатели по фигурно пързаляне обикновено са стартирали своята кариера, именно започвайки от карането на ролкови кънки. Разликата в това обаче е, че при индивидуалното пързаляне с ролкови кънки се включват различни скокове, пируети и стъпки, съпроводени от музика. Танците пък са разделени на три поддисциплини: задължителен танц, оригинален танц и волна програма. Фигуристите най-често карат ролкови кънки, състоящи се като дизайн от обувки, колесари и колелца, прикрепени към тях, като в горната си част се завързват с връзки.
През 1994 г. се ражда една нова екстремна спортна сензация. National Inline Skate Series организира първото официално състезание по ролери, което е излъчено по популярния спортен канал ESPN. Този успех поставя началото на вълнуваща нова ера. Година по-късно организаторите решават да обединят силите на кънкьорите, BMX велосипедистите и скейтбордистите в едно грандиозно събитие – X Games.
Ролерите бързо се превръщат в най-популярната дисциплина, но този успех е краткотраен. През 2005 г., изненадващо за всички, X Games за съжаление решава да премахне карането на ролери от състезателната програма. Според официалното съобщение те вече не се считат за екстремен спорт.
От своето скромно начало в края на XVIII век, влиянието им върху диско танците през 70-те и 80-те години, до тяхната популярност в съвременната епоха, ролерите и ролковите кънки продължават да пленяват хората с възможността за своето уникално съчетание от спорт, изкуство и забавление в едно.
Да, те определено заслужават признание не само като символи на една отминала епоха, но и като доказателство за непреходната привлекателност на активния начин на живот и радостта от движението.
Изкуството винаги е било част от живота на Вероника. Пише от дете, а поезията е голямата ѝ любов. Обича да рисува, да прави оригами и ръчно изработени подаръци. Другата ѝ страст е фотографията, която успешно съчетава с разходки сред природата. Родена е на брега на Дунав и носи Северозапада в сърцето си, но днес живее до морето.