Усмивката е може би нещото, което в най-пълния смисъл на думата ни прави хора. В съвременния динамичен и напрегнат живот красивата и здрава усмивка е не просто естетическа прищявка, а билет към покоряването на нови хоризонти и върхове. Тя е първият показател, по който хората ни възприемат, оценяват и запомнят, нашата визитна картичка.
За да се усмихнеш, са необходими 17 мускула, а за да се намръщиш – 43. Внимателната грижа за устната хигиена пък е единственият път към красивата усмивка. А какво знаем и не знаем за зъбите си? Ето няколко любопитни факта за тях.
Първата четка за зъби се е появила през 1498 г. в Китай. Тогава за императора е изработена четка за зъби от кост и свинска четина. По онова време изработката била много скъпа и затова семействата споделяли една и съща четка за зъби.
През Средновековието богати европейци използват клонки от дървесина за почистването на зъбите си.
От 1920 г. стоматолозите препоръчват индивидуална четка.
През 1928 г. Dupont прави четка с найлонови снопчета, която е по-евтина и хората вече могат да си позволят да използват своя собствена.
Пастата за зъби била изработена от египтяните още преди 5000 години и се състояла от смес от вино и пемза.
Виж още любопитни факти за зъбите в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.
Коментари