Всеки е чувал за „пролетната умора“, но знаем ли всъщност какво представлява тя? Ако в периода на преход от зима към пролет си усещал на моменти как все едно си лягаш и ставаш изморен; как нямаш желание да общуваш с никого, а просто да се усамотиш вкъщи; постоянно главоболие те мъчи ден след ден и усещаш колко си разсеян, а това не е характерно за теб, това са само част от симптомите на „пролетната умора“.
Тя е характерна предимно за страните с осезаеми промени в температурите, както и в силата и продължителността на слънчевото греене. По-силно податливи на нея са хората от северните държави, но…. климатът вече не е такъв, какъвто сме го изучавали в часовете по география и всичко много бързо се променя.
Така се оказва, че в България също все по-често се наблюдават хора, попаднали в ръцете на пролетната астения (както всъщност е научният термин за това състояние). Какви други симптоми са характерни за това често подценявано заболяване, прочети в следващите редове.
Липса на желание за действие
Най-характерната черта на пролетната умора е… точно умората. Някак си се усещаш постоянно ленив. Нищо не ти се прави, никъде не ти се ходи. Искаш просто да си седиш… даже не! Да си лежиш на диванчето в хола, завит с топло одеялце и това е. Никакви усилия да не се налага да извършваш. Но колко време ще продължи това? От теб зависи. Съгласни сме, че всеки има нужда от подобен ден, ама… ден… уикенд… но не цяла седмица. Ако се замислиш, това е толкова изгубено време в небитието. Защо да го пропиляваш?
Сънливост
Постоянното чувство на умора води до следващия отличителен белег на пролетната умора – сънливостта. Уж си спал здравословните 8 часа, а се събуждаш сякаш недоспал. Пиеш кафе, но не ти помага дълготрайно. Хапваш на обяд и веднага отново ти се приспива.
Ранното стъмване навън поради все още краткия ден допринася още повече да ти се доспива в работно време. Едва се прибереш и… легнеш да си починеш. Опитай се по-бързо да преминеш тази фаза – пробвай с повече движение, свежи напитки през деня и… постарай се да не припарваш леглото преди 22 ч. За да имаш по-пълноценен и здрав сън през нощта.
Депресивна наклонност
Когато си в поставен в обстановката на мрачно време, примесена с умора и сънливост, напълно очаквано е да си на крачка от депресията. Минават ти мисли за несполуките в живота, разни тягостни случки и преживявания. Усещаш се свръх чувствителен и тъжен.
През 1980 г. д-р Норман Розентал дава научно название на това състояние на човешкия дух – „сезонно афективно разстройство“. То се проявява при смяната на сезоните и отразява настъпващите промени в психиката и физиката на човешкия организъм. Явно, за да стигнем до така желаното лято, трябва да се мине през една лека депресивна вълна. Постарай се да е лека – колкото по-бързо я преминеш, толкова по-добре за теб.
Промяна в апетита
Усещаш се, че през целия ден все се чудиш какво да хапнеш, докато работиш. После уж си вечерял, ама ти се иска и още нещичко да си подсладиш след това… и още нещо… и пак отваряш хладилника и преравяш шкафчетата с лакомства… Мдааамм… явно е, че си подвластен на пролетната умора. Но може да забележиш и обратния ефект – рязко да изгубиш апетит.
Да хапваш в минималистични порции и то само защото се налага. Или направо да пропуснеш хранене. Наблюдаваш ли подобни прояви в организма ти, постарай се да ги балансираш и така по-лесно ще се пребориш със сезонната умора.
10 признака на пролетната умора вижте
в електронното списание © 10-те най
„10-те най“ събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят. „10-те най“ е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.
Коментари