През 2015 г., на 89-годишна възраст, почина китайката Джан Сянту – последната „жена за утеха“, която заведе дело срещу престъпленията, извършени от японската армия по време на Втората световна война.
Става дума за близо 200 000 жени от различни азиатски държави, които в годините на войната са били принуждавани да проституират в публичните домове на японската армия.
Те насилствено са склонявани да утешават армията на императора в ролята си на секс робини. През 1993 г. тогавашният правителствен говорител Йохе Коно призна, че за подбора на „жените за утеха“ отговаряли частни посредници, част от които работили по поръчение на военните.
Въпреки това официалните японски власти твърдят, че жените са работили като проститутки по собствена воля. Външното министерство на страната на Изгряващото слънце дори настоява да бъде внесена съответна корекция в съдържанието на учебниците по история, в които се уронва престижът на Япония.
И всичко това, докато не се случи нещо, което малко хора в Източноазиатския регион очакваха. Япония официално се извини и предложи 1 млрд. йени (около 8,3 милиарда долара) на южнокорейските жени, които са били сексуални робини на японските военни през периода на Втората световна война.
Това споразумение представлява фундаментален обрат в отношенията между Япония и Република Корея, които в продължение на дълго време са в застой заради нежеланието на Япония да признае вината си за извършените военни престъпления в окупираните територии.
Но жените за утеха не са били само корейки, по-голяма част от тях са китайки и представителки на другите по-малки страни в региона, което предполага, че японските власти би трябвало да постъпят по същия начин и към тях.
Според експерти това споразумение на Япония с Република Корея е по-скоро политическо решение, взето под натиск от страна на САЩ. Целта му е възстановяване на равновесието в Азиатско-Тихоокеанския регион чрез помирение между съседите, а не възстановяване на справедливостта.
Коментари