Боядисвали ли сте някога косата си? Изпадате ли в стрес, ако не намирате пресата си? Връзвате ли се често? Ако сте отговорили с “да” дори на един от тези въпроси, имате “повредена” коса.
Веднага щом косъма излезе от фоликула си, той се сблъсква с външни елементи, с които трябва да се бори. За разлика от кожата, косата е мъртва тъкан и не може да се регенерира сама, така че разчита на вас да я поддържате здрава.
Начинът, по който се грижите за нея, оказва огромно влияние върху здравината, външния ѝ вид и покорността ѝ. И колкото по-дълга е косата ви, толкова по-податлива е на увреждане. Тук ще разгледаме факторите, които вредят на косата и ще ви обясним как да се справите с тях.
Боядисването на косата я уврежда
Независимо за какъв вид боядисване става въпрос, то винаги вреди на косата. За да могат да запазят цвета, химикалите в боята за коса причиняват известно увреждане. Боядисването е процес, при който химикалите в боята (най-често амоняк) проникват в кутикулата – защитния външен слой на косъма. След това косата се изрусява, за да се премахне естественият ѝ цвят, а боята придава на косата нов цвят. Тук решението е използването на по-малко трайни формули, за да се сведе до минимум увреждането.
Не всички четки и гребени са добри за вашата коса
Използвайте четки със заоблени, гъвкави пластмасови зъбци. Те са нежни както за косата, така и за скалпа. Основата най-добре да е омекотена. Това позволява на топлината да се разсейва бързо при стилизиране. Гребените с широки зъбци са добър вариант за къдрици или вълни. Тъй като косата няма нервни окончания, трудно е да разберете кога я наранявате, така че използвайте външната страна на ръката си. Ако при прокарване на четката или гребена усещате драскане или ви останат червени петна, то те са твърде груби.
Прическите, щадящи косата, също причиняват вреда
Противно на името си, тези начини на стилизиране на косата могат да причинят повече вреда, отколкото полза, ако не се правят правилно. За да бъде ефективна една щадяща прическа, тя трябва да бъде внимателно направена, поддържана и освежавана. Не стягайте коковете, плитките, опашките твърде много. В противен случай те могат да причинят загуба на коса, тракционна алопеция, накъсване, болезнени рани и струпеи. Използвайте копринени скрънчита или шноли.
Пресите, машите и сешоарите вредят на косата
Истината е, че най-големият виновник за щетите от тези уреди е неправилната температура. Не използвайте максималната температура за третиране. Разбира се, точната температура е различна за всеки тип коса, текстура и цвят. Най-важното е да използвате възможно най-ниската, която все пак ще ви свърши работа. И разбира се, не забравяйте термозащитата.
Сухият шампоан не е заместител на измиването
Въпреки че е страхотен в краен случай, сухият шампоан не е нещо, което трябва да използвате повече от няколко дни. А когато решите да използвате сух шампоан, изберете такъв с допълнителни ползи за скалпа. Потърсете успокояващи съставки, като алое вера или екстракт от лайка, както и антимикробен агент като цинк. И помнете, че нито един сух шампоан няма да премахне мръсотията или стилизиращите продукти от косата ви. За това е душът.
Не прекалявайте и с миенето
Честотата на миенето зависи от вашия тип коса. Къдравата коса може да се нуждае само от седмично измиване, докато фината или мазна може да се нуждае от ежедневно почистване. Ако не миете косата си достатъчно често, това може да доведе до потискане на растежа ѝ. Но прекалено честото миене води до премахване на естествените ѝ масла и изсушаване.
Честото разресване също вреди
Разресвайте косата си внимателно сутрин и преди лягане. Разресването може да създаде нежелано напрежение върху косата и буквално да я скъса. Всичко опира до използването на правилния метод. Винаги започвайте от краищата и внимателно продължете нагоре. Правете го бавно и без агресия. Отнасяйте се към косата си като към скъп плат!
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари