За пореден път закъснявате за работа, пропускате закуската и с нетърпение очаквате вкусния обяд. Заветният момент най-после идва и изцяло се съсредоточавате в храната си. Всичко е толкова вкусно, че го изяждате почти на момента, не се ограничавате в количеството, но само няколко минути след това енергията ви пада, доспива ви се и просто не знаете как ще докачате края на деня.
Умората след хранене се нарича още “постпрандиална умора”, “постпрандиална сънливост” или “хранителна кома” и е нещо напълно нормално. Когато храната навлезе в храносмилателната ви система, притокът на кръв към стомаха и червата се увеличава. По този начин доставката на кръв и кислород в мозъка намалява, което ви кара да се чувствате сънливи след хранене.
Храните, които съдържат сънотворната аминокиселина триптофан, също са причина за мудността ви. Приемайте ги по време на вечеря за спокоен сън, но си ги спестявайте на обяд. Това са: мляко, свинско, пилешко, телешко, риба тон, скумрия, сьомга, пъстърва, пармезан, ементал, едам, бри, камамбер, овесени ядки, продукти с брашно от спелта/просо/елда/пшеница, лешници, кашу, орехи.
Не забравяйте, че това, което ядете, влияе върху начина, по който се чувствате. Когато ядете храни с високо съдържание на захар и прости въглехидрати, като тестени изделия от бяло брашно и бял хляб, тялото ви отделя повече инсулин. Инсулинът е пептиден хормон, който понижава бързо нивото на кръвната захар.
Яденето на тези храни първоначално повишава кръвната захар и предизвиква бърз инсулинов отговор. Ако тялото ви отдели много от него, това може да доведе до срив на кръвната ви захар, което води до неконтролируема сънливост след хранене, ниска енергия и неспособност за концентрация.
Ако искате да сте по-активни и продуктивни през целия ден, трябва да намалите приема на захар. Ето и няколко трика за избягването на постпрандиалната сънливост.
- Закусвайте сутрин – закуската повишава нивата на кръвната захар и предотвратява пристъпите на глад през целия ден. Освен това, ако закусвате, няма да прекалявате с обяда.
- Хидратацията е ключова – много хора бъркат жаждата с глад. Така че, пийте вода, за да не преяждате.
- Правете упражнения – една кратка разходка навън може да направи чудеса след обяд. Чистият въздух и упражненията снабдяват мозъка ви с много кислород. Ако не можете да излезете навън, отворете прозореца и поемете дълбоко въздух или направете 20 клека.
- Ограничете приема на кофеин – доста грешите, ако мислите, че трябва да изпиете пет чаши кафе, за да се събудите. Една или две напитки с кофеин стимулират отделянето на адреналин. Но след това ефектът е обратен – ще имате толкова адреналин, че ще ви е трудно да се съсредоточите и веднага щом нивата му спаднат, ще търсите още източници на енергия.
- Обядвайте – само защото сте сънливи след хранене, не означава, че трябва да спрете да ядете. Опитайте се да ядете по-малки порции добре балансирани ястия през целия ден, за да поддържате нивата си на енергия стабилни.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е право, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари